הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית מאופיינת בחיים של שינויים מהירים ותכופים ברגשות, מחשבות והתנהגויות. זוהי הפרעה מאוד הטרוגנית, שעשויה להתבטא באופנים שונים בכל אדם, ולמרות זאת ניתן לתאר כמאפיינים מרכזיים קשיים בניהול רגשות ובשליטה על תגובות.

מה בעייתי באישיות גבולית?
הקושי המרכזי הוא סבל מתמשך של בעל האישיות הגבולית והקרובים לו. הסבל נובע מהיעדר משענת פנימית לתחושות, למחשבות ולהתנהגויות והתפתחות חוויה כאוטית.help הפרט לא יודע מה לחשוב על עצמו ועל אחרים. הוא לא יודע מה הוא מרגיש, כי לא ניתן להכיל רגשות כה עזים ובלתי יציבים. הוא אינו יודע להרגיע את עצמו ולראות מעבר לסערה המתחוללת בנפשו. המערבולת הפנימית שאין לה שֵם ונקודת עיגון נחווית לפעמים כריקנות וחוסר תחושה, וחוויה זו עלולה לגרור לפגיעות בגוף כדרך להשגת תחושה וכאמצעי נואש של קריאה לעזרה.

מה קורה לבעלי אישיות גבולית?
התוהו ובוהו הפנימי פוגע באופן בלתי נמנע בכל מערכות החיים, ובפרט ביחסי אהבה, משפחה, חברה ועבודה. קשה לשמור על יחסים זוגיים טובים בתנאים של טלטלות רגשיות, דימוי עצמי פגוע וחרדה מתמשכת מנטישה. קשה להחזיק בעבודה יציבה כשההתנהגות מלווה בהתפרצויות  והיחסים  רוויי משברים. לכל אלו נוספת התנהגות אימפולסיבית שמתבטאת בשיעור עצום (40%-90%) של התנהגויות אובדניות, התאבדויות בפועל ופגיעות עצמיות בקרב בעלי אישיות גבולית.

יש לזכור שהסבל הוא גם מנת חלקם של כל הקרובים. הורים, בני-זוג וילדים הם הנפגעים העיקריים. הם מתמודדים עם התנהגויות קיצוניות ובלתי צפויות, ולעתים קרובות עם פחד מתמיד מהתפרצויות זעם ומהסכנות להן נתון יקירם. הורים וקרובים רבים מתארים זאת כחיים בטרור נפשי מתמשך.

טיפול אישי ומערכתי
עם כל אלו קשה מאוד להתמודד לבד. הן מי שנושא את ההפרעה והן קרוביו זקוקים לעזרה ולהכוונה. הטיפולים המוצעים כיום בתחום זה מגוונים ומפותחים, והם כוללים פסיכותרפיה דינאמית, טיפול דיאלקטי (DBT) ולימוד מיומנויות חיים. חשוב ביותר להשתמש בכל טיפול שמסייע לבניית עוגן פנימי יציב ולהרגעת המערכת הנפשית והמשפחתית.

שאלות נוספות על הפרעת אישיות גבולית:

 

דילוג לתוכן